Tallinn International Ballet Competition TIBC 2016 results

Tallinn International Ballet Competition TIBC 2016 results.

Check out: all galleries from Tallinn International Ballet Competition 2016

TIBC 2016

Check out: all galleries from Tallinn International Ballet Competition 2016

Prizes

GROUP A (GIRLS):

I PRIZE: Alesia Lazareva (RUSSIA, Moscow Choreographic School Gzhel)

II PRIZE: Viktoriya Melnychuk (UKRAINE, Ballet Gymnasium Kiyanochka)

III PRIZE: Rūta Karvelytė (LITHUANIA, National Čiurlionis School of Art)

Polina Morozova (RUSSIA, Alexander Ballet School)

Natali Täht (ESTONIA, Tallinn Ballet School)

Participation in the gala: Ayano Mito (JAPAN, Ruri Inoha Ballet Studio as the youngest participant of TIBC2016)

Short-term coaching at Zurich Dance Academy: Natali Täht (ESTONIA, Tallinn Ballet School)

Short-term coaching at National Conservatoire of Lisbon School of Dance: Viktoriya Melnychuk (UKRAINE, Ballet Gymnasium Kiyanochka)

Special Atelier Yoshino Prize: Alesia Lazareva (RUSSIA, Moscow Choreographic School Gzhel)

GROUP A (BOYS):

I PRIZE: not awarded

II PRIZE: not awarded

III PRIZE: not awarded

Participation in the gala: Kaspar Kaldaru (ESTONIA, Tallinn Ballet School)

Special Arts Planning Japan Prize: Kaspar Kaldaru (ESTONIA, Tallinn Ballet School)

GROUP B (GIRLS):

I PRIZE: Marjana Fazullina (ESTONIA, Tallinn Ballet School)

II PRIZE: Darina Toneva (BULGARIA, National School of Dance Art)

III PRIZE: Anna Roberta Lahesoo (ESTONIA, Tallinn Ballet School)

Emma Lagūna (LATVIA, Riga Choreographic School)

Special Atelier Yoshino Prize: Marjana Fazullina (ESTONIA, Tallinn Ballet School)

Natalia Kremen Ballet School Summer Course: Hatice Ertürk (TURKEY, Mimar Sinan Fine Arts University)

Zhasmin Seizova (BULGARIA, National School of Dance Art)

GROUP B (BOYS):

I PRIZE: not awarded

II PRIZE: not awarded

III PRIZE: Taras Titarenko (UKRAINE, Tallinn Ballet School)

Short-term coaching at National Conservatoire of Lisbon School of Dance: Taras Titarenko (UKRAINE, Tallinn Ballet School)

Special Arts Planning Japan prize: Taras Titarenko (UKRAINE, Tallinn Ballet School)

GROUP C (GIRLS):

I PRIZE: Nana Yamamoto (JAPAN, Ballet Studio Reverence)

II PRIZE: not awarded

III PRIZE: Komugi Tokumitsu (JAPAN, Cerri Academy de Ballet)

Special Atelier Yoshino Prize: Iyo Uegaito (JAPAN, Tallinn Ballet School)

Special Arts Planning Japan Prize: Valeriya Melnychuk (UKRAINE, Kyiv Choreographic College)

Zuzanna Kidziak (POLAND, Music and Dance Theatre in Lublin)

Short-term coaching at Estonian National Ballet: Nana Yamamoto (JAPAN, Ballet Studio Reverence)

GROUP D (GIRLS):

I PRIZE: Elena Sharipova (RUSSIA, Yekaterinburg Academic Opera and Ballet Theatre)

II PRIZE: Veronika Varnovskaya (RUSSIA, Kremlin Ballet)

III PRIZE: not awarded

Special Atelier Yoshino Prize: Satomi Netsu (JAPAN, Sibiu Ballet Theatre)

Short-term coaching at the Bolshoi Ballet: Elena Sharipova (RUSSIA, Yekaterinburg Academic Opera and Ballet Theatre)

Participation in the gala: Satomi Netsu (JAPAN, Sibiu Ballet Theatre)

GROUP C-D (BOYS):

I PRIZE: Ali Urata (JAPAN, Estonian National Ballet)

Yaroslav Tkachuk (UKRAINE, Taras Shevchenko National Opera and Ballet Theatre)

II PRIZE: Tenki Nomura (JAPAN, Dance Studio Iceblue)

III PRIZE: Vahagn Margaryan (ARMENIA, National Academic Opera and Ballet Theatre after A. Spendiaryan)

Artem Pugachev (RUSSIA, Astrakhan State Opera and Ballet Theatre)

Special Arts Planning Japan Prize: Mehis Saaber (Estonia, Independent)

Denis Panchenko (UKRAINE, Kharkiv National Academic Opera and Ballet Theatre after M. Lysenko)

Short-term coaching at Estonian National Ballet: Yaroslav Tkachuk (UKRAINE, Taras Shevchenko National Opera and Ballet Theatre)

Tenki Nomura (JAPAN, Dance Studio Iceblue)
Natalia Kremen Ballet School Summer Course: Tenki Nomura (JAPAN, Dance Studio Iceblue)

Gala Program

Ayano Mito (JAPAN, Ruri Inoha Ballet Studio) – Sakura Perspectives

Kaspar Kaldaru (ESTONIA, Tallinn Ballet School) – Coppélia: Variation

Satomi Netsu (JAPAN, Sibiu Ballet Theatre) – Paquita: Variation

Polina Morozova (RUSSIA, Alexander Ballet School) – Walpurgis Night: Variation /III PRIZE, A

Rūta Karvelytė (LITHUANIA, National M. K. Čiurlionis School of Art) – Paquita: Variation /III PRIZE, A

Anna Roberta Lahesoo (ESTONIA, Tallinn Ballet School) – I Put a Spell on You /III PRIZE, B

Natali Täht (ESTONIA, Tallinn Ballet School) – La Fille Mal Gardée: Variation /III PRIZE, A

Viktoria Melnychuk (UKRAINE, Ballet Gymnasium Kiyanochka) – Les Millions d’Arlequin: Variation /II PRIZE, A

Taras Titarenko (UKRAINE, Tallinn Ballet School) – Sherlock /III PRIZE, B

Emma Lagūna (LATVIA, Riga Choreographic School) – Le Talisman: Variation /III PRIZE, B

Alesia Lazareva (RUSSIA, Moscow Choreographic School Gzhel) – La Bayadère: Variation /I PRIZE, A

Darina Toneva (BULGARIA, National School of Dance Art) – This Bitter Earth /II PRIZE, B

Marjana Fazullina (ESTONIA, Tallinn Ballet School) – La Esmeralda: Variation /I PRIZE, B

Ali Urata (JAPAN, Estonian National Ballet) – La Bayadère: Variation /I PRIZE, CD

Artem Pugachev (RUSSIA, Astrakhan State Opera and Ballet Theatre) – Transit Zone /III PRIZE, CD

Komugi Tokumitsu (JAPAN, Cerri Academy de Ballet) – Le Corsaire: Variation /III PRIZE, C

Tenki Nomura (JAPAN, Dance Studio Iceblue) – La Esmeralda: Variation /II PRIZE, CD

Veronika Varnovskaya (RUSSIA, Kremlin Ballet) – La Esmeralda: Variation /II PRIZE, D

Vahagn Margaryan (ARMENIA, National Academic Theatre of Opera and Ballet after A. Spendiaryan)

– Blind Alley /III PRIZE, CD

Nana Yamamoto (JAPAN, Ballet Studio Reverence) – Don Quixote: Variation /I PRIZE, C

Yaroslav Tkachuk (UKRAINE, Taras Shevchenko National Opera and Ballet Theatre) – Le Talisman: Variation /I PRIZE, CD

Elena Sharipova (RUSSIA, Yekaterinburg Academic Opera and Ballet Theatre) – La Bayadère: Variation /I PRIZE, D

 

Check out: all galleries from Tallinn International Ballet Competition 2016

Photo by Jack Devant ballet photography © with kind permission of the Tallinn International Ballet Competition, special thanks to Dmitry Tkachenko.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *